AVATAR

AVATAR

wtorek, 26 października 2010

HISTORIA KLUBU MODELARSKIEGO MDK



BYŁY SUKCESY , JEST NADZIEJA
Historia Klubu Modelarskiego modelarskiego Parczewie związana jest z powstaniem w 1952 r. Harcerskiego Ośrodka Metodycznego tzw. Domem Harcerza. Sekcja modelarska HOM działała w trzech zespołach: lotniczym, szkutniczym i samochodowym. Modelarze dzięki pomocy Edmunda Podolska konstruowali wszystko co się da.

W 1959 r. Dom Harcerza został przeniesiony na ul. Bema 9 i zmienił nazwę na Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. Zajęcia prowadzili ZBIGNIEW Ziółkowski (aktualny instruktor ). Uczniowie budowali modele latające i pływające. Warunki do pracy były złe, ale ciepłą i przyjazną atmosferę tworzyła dyrektor DKD I M Jadwiga Krzaczek.
W 1970 r. modelarnia skupiała już 54 uczestników uczestników wieku od 10-18 lat.  Wykonywali oni precyzyjnie i estetycznie modele, brali udział w zawodach w Radawcu i Krasnymstawie. Pierwszym poważnym sukcesem Parczewskich modelarzy było I miejsce zespołu modelarstwa okrętowego na Wojewódzkich Zawodach Modeli Pływających w Firleju.
Kolejne Sukcesy przyniósł rok 1972 – zespół zajął bardzo wysoką V lokatę wśród 120 modelarni w woj. Lubelskim. W 1973 r. Parczewscy modelarze zdobyli 2 złote i 3 srebrne  i 6 brązowych medali w Wojewódzkich Zawodach Modeli Pływających Żaglowych i Redukcyjnych w Firleju. Zorganizowana w Parczewie wystawę prac modelarskich obejrzało 800 osób. W 1974r nowym instruktorem został Józef Matwiej . Rok 1975 przyniósł nowy sukces - na X Wojewódzkich Zawodach Żaglowych w Firleju zespół Parczewski zdobył I miejsce. Rok 1976 zaczął się powrotem do modelarni ZBIGNIEWA Ziółkowskiego  sukcesami  w  strefowych Zawodach Modeli Pływających Redukcyjnych w Wasilkowie : w klasie EH I miejsce zajął Franciszek Klimkiewicz a II H.Olszewski, zaś Leszek Kochanowski II miejsce w klasie EK. Wszyscy trzej wyjechali na Mistrzostwa Polski do Łodzi, gdzie swoim JANTAREM Franciszek Klimkiewicz zdobył III miejsce i tytuł II V-ce Mistrza Polski.

Pierwszym mistrzem Polski w historii Klubu Modelarskiego Modelarskiego Parczewie został KRZYSZTOF  SZCZĘCH, zdobywając tytuł na mistrzostwach Polski w Pińczowie w 1977r. Do najbardziej twórczych modelarzy należał Krzysztof Dodan. Jego model SOBIESKI ozdobił okładkę miesięcznika MODELARZ.
Rok 1986 był rokiem największego sukcesu Parczewskich modelarzy. Na Mistrzostwa Polski Modeli Redukcyjnych w Malince k.Łodzi Marek Bobruk zajął I miejsce i tytuł mistrza Polski w klasie EK – junior. Na zawodach międzynarodowych międzynarodowych  Rumunii zajął tam II miejsce. Na zawodach w Malince Krzysztof Szczęch zdobył drugi swój tytuł mistrza Polski tym razem jako senior w klasie EK, Tomasz Wierzbicki był trzeci. W punktacji pucharowej, drużyna z Parczewa okazała się najlepsza w Polsce. W 1981 r. zespół modelarstwa lotniczego zdobył w Białej Podl. Drużynowo II miejsce, a  Krzysztof Ignatowicz został mistrzem województwa w klasie A.

Rok 1983 był kolejnym udanym rokiem dla modelarzy z Parczewa. Krzysztof Ignatowicz zdobył II miejsce na mistrzostwach Polski w Płońsku. Modelarze Parczewscy uzyskali tytuł Przodującego Klubu Modelarskiego Modelarskiego woj., Bialskopodlaskim.
W kolejnych latach braliśmy udział w licznych zawodach . W 1985 r. na strefowych zawodach w Wasilkowie uzyskaliśmy I miejsce w punktacji pucharowej. Na mistrzostwach Polski w Łosicach Adam Kopiś zdobył czwarty tytuł mistrza Polski.




od lewej: Marek Bobruk, Krzysztof Ignatowicz, Szczęch Krzysztof, Tomasz Wierzbicki, Adam Kopiś

Ogółem nasza modelarnia ma na swym koncie 4 tytuły Mistrzów Polski, 15 I i II wicemistrza Polski, Puchar Polski, oraz trzykrotnie reprezentowaliśmy Polskę na zawodach międzynarodowych.

W 1992r. przestał istnieć Młodzieżowy Dom Kultury. Klub Modelarski przeniesiono do SP nr.1. Spotykaliśmy się z bardzo życzliwym przejęciem ze strony dyrekcji szkoły. Zainteresowanej rozwijaniem zajęć pozalekcyjnych. Od kilku lat modelarnia jest jednym z podzespołów Parczewskiego Domu Kultury.




od lewej: Hawryluk Andrzej, Ziółkowski Zbigniew, Szajkowski Andrzej, Janik Tadeusz.


od lewej: Marek Bobruk, Adam Kopiś, Krzysztof Ignatowicz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz